Meijer Matchups April 8-14


Remember, on a 10 for $10 get the 11th item free sale, you can buy as many rounds of 11 you would like in one transaction.Coupons may be used on items 1-10, but not on your free (11th) one.
More Tips for shopping 10/10 sales here
10 for $10

Chobani Yogurt $1.00
Use $0.50/1 printable
Final cost $0.50

Dannon Light & Fit Yogurt $1.00
Submit for $0.75/1 Ibotta rebate
Final cost $0.25

Rice A Roni $1.00
Submit for $0.50/1 Checkout51 rebate (Cilantro Lime only)
Final cost $0.50

Canada Dry With Lemonade $1.00
Use $1/2 mPerk **don’t do use this mperk if you are trying to get an 11th item free. It will make this your free item
Submit for $0.50/1 Ibotta rebate (twice)
Final cost FREE

Teddy Grahams Go Cups $1.00
Submit for $1/2 Checkout51 rebate
Final cost $0.50 each

Gatorade G2 $1.00
Submit for $0.50/3 Ibotta G2 rebate
Final cost $2.50 for 3

Pillsbury Biscuits $1.00
Use $1/2 printable (may be NLA)
Final cost $0.50 each
__
Ivory Soap – $1
Use $.25 mperk **don’t do use this mperk if you are trying to get an 11th item free. It will make this your free item
Final Cost: $.75
__
Dawn or Palmolive – $1
Submit to checkout51 until weds for $.15
Final Cost: $.85
**you could make this your 11th item and it would be a moneymaker
Food Deals

Blackberries $0.77 (may vary by store)
Use Driscolls printables (sign up and fill out surveys)
Use URL driscollspanel dot com

Kraft Cheese $2.50
**Watch for $1.00 peelies on Colby Jack

Galbani Cheese
Buy one get one 50% off
Use two $1/1 printables

Yopalit $0.50
Use $1/10 mPerk
Final cost $0.40 each

Eggland’s Best Cage Free $2.49
Use $0.75/1 from RP 1/28
Final cost $1.74

Chili’s Entrees $2.00
Use $1/2 printable
Final cost $1.50 each

Pebbles Cereal $2.50
Use $1/2 printable
Submit for $0.55/1 Ibotta rebate (one for fruity and one for chocolate)
Final cost $1.45 each

Ken’s Dressing $1.99
Use $0.75/1 from SS 3/18
Final cost $1.24

Challenge Butter $3.00
Use $0.50/1 printable
Final cost $2.50

Quaker Cereal or Oatmeal $2.50
Buy 4 get 1 free
Final cost $2.00 each

Buy 3 Kellogg Cereal/Pop Tarts/Nutri Grain $2.50-$2.99
Get $3 off produce
**Make sure your produce item is $3 in value (don’t buy three $1 items or it won’t come off right)
Use $1/2 Rice Krispies from RP 3/18
Use $1/3 Pop Tarts from RP 3/11
Or use $2/4 Pop Tarts printable
Use $1/2 Special K printable
Use $2/4 Kellogg Cereal printable (cannot be used with rebates below)
Submit for $1/2 Checkout51 rebate (Froot Loops and Frosted Flakes, no coupon allowed)
Submit for $0.50/1 Checkout51 rebate (NutriGrain)
Final cost $2.00 each, plus the free $3 in produce

Baby:

Spend $25 on Huggies diaper, wipes, Pull-Ups or Goodnites Get $5 OYNO
Available coupons:
$2/1 Huggies Diapers, exp. 4/21/18 (SS 03/25/18) [10-ct.+]
$0.55/1 Huggies Wipes, exp. 4/21/18 (SS 03/25/18) [48-ct.+]
$2/1 Huggies diaper printable
$2/1 Huggies Pull-Ups or GoodNites printable
$0.50/1 Huggies wipes printable
Deal idea:
Buy 3 Huggies $7.99
Buy 1 Huggies wipes $1.99
$25.96
Use 3 $2/1 Huggies Diapers, exp. 4/21/18 (SS 03/25/18) [10-ct.+]
OR Use 3 $2/1 Huggies diaper printable
Use 1 $0.50/1 Huggies wipes printable
Pay: $19.46
Earn $5 OYNO cat

Deal idea:
Buy 3 Huggies diapers $8.99/ea
$26.97
Use 3 $2/1 Huggies Diapers, exp. 4/21/18 (SS 03/25/18) [10-ct.+]
OR Use 3 $2/1 Huggies diaper printable
Pay: $20.97
Earn $5 OYNO cat

Deal idea:
Buy 3 Huggies Pull-Ups or GoodNites $8.99/ea
$26.97
Use 3 $2/1 Huggies Pull-Ups or GoodNites printable
Pay: $20.97
Earn $5 OYNO cat

Available coupons:
$1.50/1 Pampers Cruisers Diapers printable *LIMIT ONE* NLA
$1.50/1 Pampers Baby Dry Diapers printable *LIMIT ONE* NLA
$1.50/1 Pampers Swaddlers Diapers printable *LIMIT ONE* NLA
$1.50/1 Pampers UnderJams Absorbent Night Wear printable *LIMIT ONE* NLA
$1/1 Pampers Splashers Swim Diaper, exp. 4/14/18 (P&G 04/01/18) *LIMIT TWO*
$3 off Pampers Diapers or Easy Ups Training Underwear, exp. 4/14/18 (P&G 04/01/18) [(2) bags or (1) box; ETS] *LIMIT TWO*
$3 off Pampers Easy Ups Training Underwear or Underjams Absorbent Night Wear, exp. 4/14/18 (P&G 04/01/18) [(2) bags or (1) box; ETS] *LIMIT TWO*

Buy 2 Babyganics, Meijer, Seventh Generation or Pampers Super Pack Diapers earn $8 OYNO cat
Deal idea:
Buy 2 Pampers Super Pack Diapers $24.95
Use 2 $3 off Pampers Diapers or Easy Ups Training Underwear, exp. 4/14/18 (P&G 04/01/18) [(2) bags or (1) box; ETS] *LIMIT TWO*
Or Use 2 $1.50/1 Pampers diaper printable (NLA)
Or Use One of the above and $3/1 Pampers diaper Mperk
Final cost as low as: $43.90
Earn $8 OYNO cat
Deal idea:
Buy 2 Seventh Generation Super Packs diapers $26.45
Use 2 $2/1 Seventh Generation Diaper Product, exp. 6/7/18 (RMN 04/08/18 #2)
Final cost: $48.90


Buy 3 Earth’s Best pouches, $1.25/ea
Use 1 $1/3 printable
Pay: $2 for 3 pouches

Spend $10 in Baby cereal get $2 off instantly
Deal idea:
Buy 5 Gerber Cereals $2.25/ea
Get $2 off instantly
$9.25
Use 2 $1/2 Gerber cereal printable
Pay: $7.25, $1.45/ea

Health and Beauty

Buy one get one 50% off Loreal Cosmetics
$1/1 L’Oreal Eyeliner, Eye Shadow, or Brow Product, exp. 5/5/18 (RMN 04/08/18 #2)
$1/1 L’Oreal Lip Product, exp. 5/5/18 (RMN 04/08/18 #2) [Excludes infallible pro-matte liquid lipcolor]
$2/1 L’Oreal Cosmetic Face Product, exp. 5/5/18 (RMN 04/08/18 #2) [Excludes magic perfecting base .17-oz.]
$2/1 L’Oreal Voluminous Lash Paradise Mascara, exp. 5/5/18 (RMN 04/08/18 #2)
__
Almay Buy one get one 50% off
No price listed online for eyeshadow
$3/1 Almay Eyeshadow Cosmetic, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18)
__
Buy 2 Almay Clear complexion Makeup remover towelettes – $5.99
2nd rings up $3
Use $3/2 Almay Makeup Removers, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18) [Excludes 15-ct. eye makeup remover pads]
Or two $1/1 Almay Makeup Remover, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18) [Excludes 15-ct. eye makeup remover pads]
Final Cost: $5.99 or $3 each
__
Buy 2 Almay oil free gentle Makeup remover towelettes – $5.39
2nd rings up $2.70
Use $3/2 Almay Makeup Removers, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18) [Excludes 15-ct. eye makeup remover pads]
Or two $1/1 Almay Makeup Remover, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18) [Excludes 15-ct. eye makeup remover pads]
Final Cost: $5.09 or $2.55 each
__
Buy 2 Almay Mascara – $5.29
2nd rings up $2.65
Use two $2/1 Almay Mascara, Eyeliner, or Brow Cosmetic, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18) [Excludes value packs]
Final Cost: $3.94 or $1.97 each
__
Buy 2 Almay Eyeliner – $5.39
2nd rings up $2.70
Use two $2/1 Almay Mascara, Eyeliner, or Brow Cosmetic, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18) [Excludes value packs]
Final Cost: $4.09 or $2.05 each
__
Buy 2 Almay – $7.89
2nd rings up $3.95
Use 2 $4/1 Almay Face Cosmetic, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18)
Final Cost: $3.84 or $1.92
__
Revlon Buy one get one 50% off
Buy 2 Revlon eye liner – $6.39
2nd rings up $3.20
Use two $2/1 Revlon Eyeliner, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18)
Final Cost: $5.59 or $2.80 each
__
Buy 2 Revlon pressed powder – $9.59
2nd rings up $4.80
Use two $3/1 Revlon Brush, Highlighter, Primer, Concealer or Face Powder, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18)
Final Cost: $8.39 or $4.20 each
__
Buy 2 Revlon Mascara or eye shadow – $6.39
2nd rings up $3.20
Use two $2/1 Revlon Mascara or Eye Shadow, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18)
Final Cost: $5.59 or $2.80 each
__
Buy 2 Revlon lilpstick – $6.59
2nd rings up $3.30
Use two $3/1 Revlon Lip Cosmetic Product, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18) [Excludes kiss balm]
Final Cost: $3.89 or $1.94 each
__
$2/1 Revlon Brow Product, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18)
__
Revlon Foundation – $10.79
2nd rings up $5.40
Use two $4/1 Revlon Foundation, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18)
Final Cost: $8.19 or $4.10 each
__
Revlon Tweezers – $1.69
Use $1/1 Revlon Eye Tool, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18)
Final Cost: $.69
**if included in the buy one get one 50% off sale
Buy 2 use two coupons and get them for $.34 each
__
Buy 2 Revlon Eyelash Curler – $2.89 **If included
2nd rings up $1.45
Use two $1/1 Revlon Eye Tool, exp. 5/6/18 (SS 04/08/18)
__
Buy 2 Rimmel Mascara – $5.49
Get $2 off instantly
use two $3.00 OFF on any ONE (1) Rimmel Eye Product
Final Cost: $2.98 or $1.49 each
__
Buy 2 Rimmel Pressed Powder – $4.19
Rimmel Eye Shadow Stick or eye liner – $3.99
Get $2 off instantly
use $3.00 OFF on any ONE (1) Rimmel Eye Product
use two $3.00 OFF on any ONE (1) Rimmel Face Product
Final Cost: $1.37 or $.46 each
__
Buy 3 Rimmel Eye Shadow Stick or eye liner – $3.99
Get $2 off instantly
Use three $3.00 OFF on any ONE (1) Rimmel Eye Product
Final Cost: $.97 or $.32 each
__
Buy 2 Act – $3.69
2nd rings up $1.85
Use two $1/1 Act Product, exp. 6/9/18 (SS 04/08/18 #3)
Final cost: $3.54 or $1.77 each
__
Ivory Soap – $1
Part of 10/10 but don’t do use this mperk if you are trying to get an 11th item free. It will make this your free item
Use $.25 mperk
Final Cost: $.75

Buy 2 Dove Body wash Foaming – $6.19
get $1 off instantly
Use two $1/1 Dove Shower Foam Product, exp. 4/22/18 (RMN 04/08/18 #2
Final Cost: $9.38 or $4.69 each
Submit to fetch rewards for points
__
Buy 2 Dove Body wash Foaming – $6.19
get $1 off instantly
Use two $1/1 Dove Men+Care Foaming Body Wash, exp. 4/21/18 (RMN 04/08/18 #2)
or
Use two $1.25/1 dove men foaming printable
Final Cost: $8.88 or $4.44 each
Submit to fetch rewards for points
__
Buy 3 Axe, Caress, or suave Body wash get one free
Deal Ideas:
Buy 4 Axe Body wash – $3.99
Buy 2 Axe Shampoo – $4.19
One body wash rings up free
FREE Axe Shampoo wyb Body Wash, exp. 4/15/18 (RP 03/18/18 #2) [12-oz. shampoo; Up to $6.49; ETS]
use one $.50/1 axe body wash printable
Final Cost: $11.47 or $1.91 each
Submit to fetch rewards for points
__
Buy 4 Caress Foaming $5.49
One rings up free
Use two $1.50/1 printable
Use one $1/1 Caress Botanicals Shower Foam Product, exp. 4/22/18 (RMN 04/08/18 #2)
Final Cost: 12.47 or $3.12 each
Submit to fetch rewards for points
__



Pets:

Nudges dog treats $9.99
Use $1.50/1 printable
Pay: $8.49

Tidy Cat Lightweight Litter $11.99
$2/1 Purina Tidy Cats Lightweight Cat Litter, exp. 4/28/18 (SS 03/04/18 #2)
Or Use $1/1 printable
Final cost as low as: $9.99

Buy 2 Pup-peroni dog treats $2.25
Use $1/2 printable
Pay: $2/ea

Nutrish dry dog food $7.11
Use $2/1 Rachael Ray Nutrish Dry Dog or Cat Food, exp. 4/22/18 (SS 02/25/18) [3-lb.+ bag]
Pay: $5.11

Nutrish dry cat food $5.27
Use $2/1 Rachael Ray Nutrish Dry Dog or Cat Food, exp. 4/22/18 (SS 02/25/18) [3-lb.+ bag]
Pay: $3.27

Buy 6 Nutrish wet dog food $2/ea
Use B2G1 Rachael Ray Nutrish Wet Dog Tub, exp. 4/22/18 (SS 02/25/18) [Up to $2.48 Excluding peak]
Pay: $6, (3 are free)

Buy 4 Wet Alpo $0.65/ea
Use $1/4 Alpo wet Mperk
Pay: $0.40/ea

Spend $40 in Purina pet food, treats or litter get $6 off instantly
Deal idea:
Buy 4 Beyond dry dog food $9/ea
Buy 4 Beyond wet dog food $1.89/ea
$43.56
Get $6 off instantly
$37.56
Use 4 $4/1 Purina Beyond Dry Dog Food, exp. 6/4/18 (SS 03/04/18 #2)
Use 1 B3G1 Purina Beyond Wet Dog Food Cans, exp. 6/4/18 (SS 03/04/18 #2) [Up to $2.49]
Pay: $19.67

Deal idea:
Buy 4 Beyond wet cat food $9/ea
Buy 5 Beyond wet cat food $1.09/ea
$41.45
Get $6 off instantly
$35.45
Use 4 $3/1 Purina Beyond Dry Cat Food, exp. 6/4/18 (SS 03/04/18 #2)
Use 1 B4G1 Purina Beyond Wet Cat Food Cans, exp. 6/4/18 (SS 03/04/18 #2) [Up to $1.15]
Pay: $22.36

Deal idea:
Buy 3 Dog chow $12.89/ea
Buy 4 Wet Alpo $0.65/ea
$41.27
Get $6 off instantly
$35.27
Use 3 $3/1 Purina Dog Chow Complete Adult With Beef, exp. 5/20/18 (RMN 04/08/18 #2) [14-lb.+]
Use $1/4 Alpo wet Mperk
Pay: $25.27

Deal idea:
Buy 5 Cat Chow $5
Buy 1 Cat Chow $12.99
Buy 5 Mighty Dog $0.63
$41.14
Get $6 off instantly
$35.14
Use 4 $1.50/1 Purina Cat Chow, exp. 6/30/18 (SS 03/04/18 #2) [3-lb.+ bag]
Use 1 $1/1 Purina Cat Chow Dry Cat Food, exp. 4/30/18 (RP 01/07/18) [3.15-lb.+ bag] Or printable
Use 1 $2/1 Purina Cat Chow Dry Cat Food, exp. 4/30/18 (RP 01/07/18) [13-lb.+ bag] Or printable
Use $1.25/5 Mighty dog wet food Mperk
Pay: $24.89

Deal idea:
Buy 3 Cat Chow $12.99
Buy 5 Mighty Dog $0.63
$42.12
Get $6 off instantly
$35.12
Use 4 $2/1 Purina Cat Chow Dry Cat Food, exp. 4/30/18 (RP 01/07/18) [13-lb.+ bag] Or printable
Use $1.25/5 Mighty dog wet food Mperk
Pay: $26.87

Deal idea:
Buy 3 Tidy Cat Lightweight Litter $11.99
Buy 1 Purina cat chow $5
$40.97
Get $6 off instantly
$34.97
Use 3 $2/1 Purina Tidy Cats Lightweight Cat Litter, exp. 4/28/18 (SS 03/04/18 #2)
Or Use $1/1 printable
Use 1 $1/1 Purina Cat Chow Dry Cat Food, exp. 4/30/18 (RP 01/07/18) [3.15-lb.+ bag] Or printable
Final cost as low as: $27.97

Household

Dawn or Palmolive – $1
10/10 get the 11th free
Submit to checkout51 until weds for $.15
Final Cost: $.85
**you could make this your 11th item and it would be a moneymaker
__
Meijer Reward: Spend $10 on lysol, finish, airwick, woolite, resolve, and spray n wash earn $3
Lysol Spray, Wipes, or Toilet Cleaner – $1.99
Use $3/4 hangtags
Final Cost: $4.96 and have $7.96 toward the reward
__
Buy 1 Gain Flings – $9.99
Buy 1 Gain Fabric Softener – $9.99
Get $4 off instantly
Use $3/1 Tide Pods or Gain Flings Detergent, exp. 4/28/18 (P&G 04/01/18 R)
or $3 flings mperk
Use $2/1 gain fabric softener mperk
Final Cost: $10.98 or $5.49
__
Dixie Plates – $3.99
Use $1/2 mperk
Final Cost: $3.49 each
__
Need Ink for your printer?
HP ink is Buy one get one 30% off